Andrzej Zaucha

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991 w Krakowie) – polski wokalista jazzowy i piosenkarz, także saksofonista altowy i perkusista, instrumentalista, aktor. Z zawodu zecer i muzyczny samouk.

W młodości Zaucha trenował kajakarstwo, był trzykrotnym mistrzem kraju, wytypowano go nawet na IO w Tokio w 1964 roku, ale zrezygnował z występu na rzecz kariery muzycznej. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. Później został solistą grupy Telstar. W latach 1968-1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble (m.in. piosenka „Wymyśliłem Ciebie”). Wystąpił z nią m.in. na SFJ Jazz nad Odrą 69 we Wrocławiu.

W 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym nagrał LP Anawa.
W latach 1973-1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. Od 1980 występował solo w muzyce. Współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band jako perkusista ,Beale Street Band i Playing Family jako wokalista.
Z Big Bandem Wiesława Pieregorólki nagrał LP A. Zaucha, wydany przez Muzę. Związany był także z zespołami rockowymi – Grupą Doctora Q i Kwadratem. W roku 1990 z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim występował w utworzonej wspólnie grupie Sami. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia, płytowych i dla filmu. Wystąpił w epizodycznych rolach w filmach Miłość z listy przebojów (reż. Marek Nowicki), Misja specjalna (reż. Janusz Rzeszewski) i Trzy dni bez wyroku (reż. Wojciech Wójcik). Zagrał w bufet-operze Kur zapiał (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, libretto Wiesław Dymny), śpiewogrze Pozłacany warkocz (muz. Katarzyna Gaertner, libr. T. Kijonka) i w musicalu Pan Twardowski (muz. Janusz Grzywacz, libr. Krzysztof Jasiński)

Po występie na Festiwalu w Opolu w 1988 roku stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Jego najbardziej popularne piosenki to: „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Byłaś serca biciem”, „Rozmowa z Jędrkiem” – nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim (słowa i muzyka – Andrzej Sikorowski) oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo „Baby, ach te baby” nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Był laureatem nagrody indywidualnej dla najlepszego wokalisty na SFJ Jazz nad Odrą ’69, wyróżnienia w koncercie Premiery na KFPP Opole ’89 za piosenkę „O cudzie w tancbudzie”, nagrody Prezydenta miasta Opola za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie piosenek.

Zginął śmiercią tragiczną 10 października 1991, gdy, wracając z próby w Krakowskim Teatrze Scena STU, został zastrzelony na parkingu przy ulicy Włóczków w Krakowie przez Yvesa Goulais – francuskiego reżysera, który podejrzewał Zauchę o romans ze swoją żoną Zuzanną Leśniak.

Dyskografia

Dżamble
– Wołanie o słońce nad światem (1971)

Anawa
– Anawa (1973)

Solo
– Wszystkie stworzenia duże i małe (1983)
– Stare, nowe, najnowsze (1987)

Filmografia
1993: Pan na księżycu – bohater filmu
1991: Gumisie (serial animowany) – wykonanie piosenki w czołówce
1991: Trzy dni bez wyroku – obsada aktorska
1989: Włos
1987: Misja specjalna – obsada aktorska
1987: Och! Pampalini! – wykonanie piosenki
1985: Bonbon odkrywca krajów niezwyklych – wykonanie piosenki
1984: Miłość z listy przebojów – obsada aktorska
1982: Orinoko – wykonanie piosenki
1981: Przyjaciele (serial tv) – wykonanie piosenki
1979: Przyjaciele (serial tv) – wykonanie piosenki
1971: Dalej i dalej – wykonanie piosenki

materiał źródłowy wikipedii

0

Dodaj komentarz

1